27 Ocak Salı 2015
yaşamın her anında
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Şifremi Unuttum Üye Olun!
Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...Hep birlikte sevgiyle..yaşamın her anında...     

Çocuk Oyun Alanlarına Dikkat Edin

Çocuk oyun alanları, çocukların doğa ile içiçe olma ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte planlanmalı.
Çocuk oyun alanları, çocukların doğa ile içiçe olma ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte planlanmalı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Var, çocuk oyun alanlarının, çocukların doğa ile içiçe olma ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte planlanması gerektiğini söyledi.Yrd. Doç. Dr. Var, Türkiye´deki çocuk oyun alanlarının, çocukların yaş grupları ve bu yaşlara uygun oyun istekleri, yetenekleri dikkate alınmadan donatılmış oyun elemanlarıyla kurulduğunu belirtti.
Çocuk oyun alanlarının mutlaka yaş gruplarına göre kurulması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Var, "Oyun alanlarında, bütün yaş grupları için aynı materyaller kullanılıyor. Oysa 0-3 yaş grubu çocuklar ile 7-14 yaş grubu çocukların aynı mekanı kullanması mümkün değildir" dedi.
Çocuk oyun alanlarının planlanmasında cansız donatı elemanları kadar canlı bitkisel materyal seçiminin ve kompozisyonunun da önem taşıdığına işaret eden Yrd. Doç. Dr. Var, şöyle devam etti:
"Çocuklar, oyun alanlarında kullanılan bu bitkilere göre oyun alanı seçebilmektedir. Çünkü bazı alerjen bitkileri barındıran parklara, alerji riski taşıyan çocuklar gidememektedir. Çocuk oyun alanlarında seçilen bitkilerin, ölçek olarak da çocuk ölçeğine uygun türler olması gerekir. İklim isteklerine göre örneğin güneşlenme süresi az olan Doğu Karadeniz gibi yörelerde, geniş tepe tacı oluşturan bitkilere yer verilmelidir. Zehirli yaprak, çiçek ya da meyvelere sahip bitkilerin kullanılması çok sakıncalıdır. Dikenli bitkiler de çocuklara fiziksel zarar verebilir. Dolayısıyla bu konuların mutlaka dikkate alınması gerekir."
Yrd. Doç. Dr. Var, çocuk oyun alanlarında tohum, meyve, çiçek ve yaprak gibi organlarından birinde zehirli madde içeren zakkum, orman gülü, yalancı akasya, sarı salkım gibi bitkiler ile sedir, çınar, gümüşi ıhlamur, gürgen gibi alerjen polenlere sahip bitkilerin dikilmemesi gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Var, şunları söyledi:
"Çocuk oyun alanlarının, çocukların doğa ile içiçe olma ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte planlanması gerekir. Çocuk psikolojisi dikkate alınarak istek ve ihtiyaçlara uygun çevredeki keskin çizgileri ve monotonluğu kırabilecek canlı ve cansız materyallerin seçilmesi daha doğru olur. Bu özellikler dikkate alındığında, çocuk oyun alanlarının tekrar rehabilite edilmesi kaçınılmazdır." Yrd. Doç. Dr. Var, Trabzon kent merkezinde yaptıkları araştırmada, çocuk oyun alanı bitkilendirmesinin çocukların istekleri dikkate alınmadan, uygulamacıların ellerinde ne varsa onları kullanmak suretiyle oluşturulduğunun ve bu yüzden bitkilerin çocukların dikkatini çekmediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Kaynak: www.e-kolay.net


YORUM YAZ


Siz de ailemize katılın!

Boy kilo çizelgesi

Bebek isimleri sözlüğü

Hafta Hafta gebelik

Aile Olmak Bebek-Çocuk Eğitim Ev-Dekorasyon Sağlık Sigorta Tatil Yaşam Yatırım-Finans Yeme-İçme
Lokal
 Sehir Seçin
 Adana
 Afyonkarahisar
 Aksaray
 Ankara
 Antalya
 Aydin
 Balikesir
 Bolu
 Bursa
 Çanakkale
 Çorum
 Denizli
 Diyarbakir
 Edirne
 Elazig
 Erzurum
 Eskisehir
 Gaziantep
 Hatay
 Istanbul
 Izmir
 Kahramanmaras
 Kayseri
 Kocaeli
 Konya
 Kütahya
 Malatya
 Manisa
 Mersin
 Mugla
 Nevsehir
 Osmaniye
 Sakarya
 Samsun
 Sivas
 Tekirdag
 Trabzon
 Usak
 Zonguldak